Koszalin

 

 

 

Historia miasta

1945-1980

1980-1990

1990-2005

miasto przyjazne środowisku

Galeria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O tym, że Koszalin i region koszaliński należy do najczystszych i najbardziej ekologicznych zakątków Polski, wiedzą nie tylko jego mieszkańcy, ale również liczni turyści odwiedzający od lat Środkowe Pomorze. O tym, że tak właśnie jest, świadczy przyznany Koszalinowi w ogólnopolskim konkursie ekologicznym zaszczytny tytuł Gmina Przyjazna Środowisku.
Dlaczego? W Koszalinie sukcesywnie promuje się wieloletnią gospodarkę odpadami komunalnymi. Na ten cel wydano np. 10 mln zł, za które PGK unowocześnia Składowisko Odpadów Komunalnych w Sianowie. Już wkrótce zostanie tu uruchomiona sortownia surowców wtórnych oraz kompostownia płytowa. W tej ostatniej pozbyć się będzie można osadów ściekowych, frakcji organicznych oraz odpadów zielonych. Te proekologiczne działania docenili Duńczycy, którzy sfinansują dużą część kompostowni z pieniędzy rządu swojego kraju (program DANCEE). Doceniono także wyposażenie oczyszczalni ścieków w Jamnie w urządzenia do usuwania związków azotu (przez ostatnie trzy lata miasto wydało na ten cel 10 mln zł), poprawę gospodarki ściekowej (budowa kolektora oraz separatorów oczyszczających wodę deszczową wypływającą z wylotów burzowych do rzeki Dzierżęcinki) i dążenie do lepszej jakości wody (budowa stacji uzdatniania wody w Mostowie oraz intensywna wymiana sieci wodociągowej).
Miejska Energetyka Cieplna odeszła od nie mających nic wspólnego z ekologią lokalnych i osiedlowych kotłowni koksowych oraz węglowych. Dotychczasowych użytkowników kotłowni podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej, obniżając tym samym emisję pyłów i zanieczyszczeń.
Proekologiczne działania są w Koszalinie wpajane już w przedszkolach, a później w szkołach. Inicjatywą, która ułatwia poznanie dzieciom i młodzieży zasad ochrony środowiska, jest uruchomienie w PGK centrum edukacji ekologicznej. Do dyspozycji są tam m.in. filmy o tematyce proekologicznej, specjalne ankiety oraz "Podręcznik młodego ekologa".
Miasto znajduje się zaledwie 12 km od morza i połączone jest z leżącymi nad Bałtykiem miejscowościami dobrą komunikacją autobusów miejskich. Aby urozmaicić turystom dojazd nad słoną "dużą wodę", obecne władze miasta toczą zaawansowane rozmowy dotyczące uruchomienia trakcji szybkiej kolei oraz przeprawę promową przez oddzielające Koszalin od Bałtyku jezioro Jamno. Bo okolice miasta to nie tylko morze, ale także liczne jeziora. Daleko im wprawdzie do wielkości mazurskich, ale mają swój własny, niepowtarzalny urok. W większości to niezbyt duże zbiorniki, które znajdują się w środku lasu. Nie dość, że woda w nich czysta, to na dodatek dużo tam ryb. A na przełomie lata i jesieni w okolicznych lasach znaleźć można liczne jagody i grzyby.
- Nie samą turystyką i ekologią żyje Koszalin - przekonuje jego prezydent Mirosław Mikietyński. - Koszalin rozwija się w dobrym kierunku, ale chcę, aby ta dynamika jeszcze się zwiększyła. Dlatego po objęciu urzędu zacząłem wprowadzać w życie pomysły, które mogą zachęcić inwestorów do zainteresowania się Koszalinem. Nie podwyższaliśmy podatków lokalnych o stopień inflacji. Pozostały na dotychczasowym poziomie. Co więcej - niektóre z nich, np. podatek od nieruchomości, zostały zmniejszone. Gotowa jest już uchwała o całkowitym zniesieniu tego obciążenia w przypadku utworzenia stałych miejsc pracy lub budowy obiektów związanych z działalnością gospodarczą. Czekamy teraz na niezbędną opinie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Na potencjalnych inwestorów, oprócz ulg w lokalnych podatkach, czekają uzbrojone grunty pod budowę. I otwarty na propozycje gabinet prezydenta.

         Miasto to prawdziwa oaza przyrody. Blisko 40 % ogólnej powierzchni miasta zajmują lasy, zieleńce i parki. Urodą zachwyca Park Miejski im. Książąt Pomorskich, którego drzewostan składa się z ponad 120 gatunków i odmian drzew i krzewów, niekiedy bardzo rzadkich.

          Najpiękniejsze kompleksy leśne znajdują się na południe i na wschód od Koszalina. Na północy rozciąga się Koszaliński Park Nadmorski stanowiący obszar krajobrazu chronionego. Częściowo w granicach miasta leży rezerwat ornitologiczny 'Jezioro Lubiatowskie', obejmujący swym zasięgiem 300 ha wód i 70 ha bagien. Dwa pozostałe rezerwaty otaczające miasto to 'Jezioro Parnowskie' oraz rezerwat glebowy 'Bielica'. Malownicze tereny leśne obfitują w jagody i grzyby, a rybne jeziora stanowią dużą atrakcje dla miłośników wędkarstwa.

          Nad Koszalinem wznosi się Góra Chełmska - wspaniały teren wypoczynkowo - rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Ze zbudowanej na szczycie w 1888 roku wieży rozciąga się widok na panoramę Koszalina. Góra Chełmska jest też celem licznych pielgrzymek przybywających z całej Polski do stojącej na szczycie kaplicy - Sanktuarium Przymierza z obrazem Matki Boskiej po Trzykroć Przedziwnej

         Wśród zabytków miasta najbardziej imponująca jest monumentalna katedra z początków XIV wieku p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP. Inne zachowane elementy średniowiecznej zabudowy miasta to późnogotycka kamienica mieszczańska przy ul. Bogusława II, w której dziś mieści się Pałac Ślubów, XV-wieczny Domek Kata przy ul. Grodzkiej, obecna siedziba Teatru Propozycji 'Dialog'.